Akademia SafeTech

Bezpieczeństwo gazowe ratownika, czyli detektor sprawny na każdą akcję.

Jesteśmy w trakcie sezonu na „zatrucia tlenkiem węgla”. Dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa poszkodowanych należy mieć 100% gwarancję pewności, że detektor w akcji zadziała właściwie.

Z różnych powodów detektor może utracić czułość lub w ogóle przestać reagować na gazy w atmosferze. Dlatego bardzo ważne jest wykonanie bump testów we własnym zakresie przed podjęciem pomiarów. Technika sprawdzania urządzeń jest bardzo łatwa i zostanie przedstawiona na przykładzie detektora GasAlertMicroClip z serii żółtych detektorów BW (by Honeywell).

Producenci detektorów gazów zalecają w swoich instrukcjach obsługi wykonywanie testów sprawności detektorów przy użyciu testowych mieszanek gazów. Testów użytkownika nie należy utożsamiać z kalibracją, którą na ogół wykonują autoryzowane serwisy.

Bump test to fizyczne badanie, czy sensory reagują na dostarczony gaz testowy oraz czy wzbudzają wizualny i dźwiękowy alarm. Bump test można wykonać w sposób mechaniczny lub automatyczny.

 • Bump test metodą mechaniczną:
  • Po włączeniu detektora powinna zostać wyświetlona wartość tlenu na poziomie 20,9%. Inne odczyty powinny zostać na poziomie 0.
  • Do detektora należy podłączyć wąż, który doprowadzi gaz testowy z butli poprzez reduktor.
  • Po odkręceniu pokrętła zaworu – uruchamiamy przepływu gazu. Wszystkie sensory powinny odpowiedzieć na podanie gazu i wzbudzić alarmy na poziomie A1 i A2 (co jest najważniejsze) oraz wskazać wartości, jakie są podane na metryczce butli z gazami.
 • Bump test metodą automatyczną:
  • Uruchomić stację do testowania i kalibracji detektorów – MicroDock II
  • Uruchomić detektor, poczekać aż wskaże odpowiednie wartości – j.w. 20.9% dla tlenu, zaś reszta wskaźników pozostaje na poziomie 0.
  • Włożyć detektor do urządzenia testującego – MicroDock II, który jest podłączony do butli z gazem testowym.
  • Włączyć przycisk – Bump.
  • Odczytać czy wartości wskazane na stacji MicroDock II są poprawne.
  • Wyjąć detektor.

Stacja kalibracyjna MicroDock II umożliwia samodzielne wykonywanie bump testów i kalibracji detektorów, dzięki czemu nie ma potrzeby wysyłania urządzeń w tym celu do serwisu. Generuje to duże oszczędności w jednostkach.

Zużycie gazów jest niewielkie i niewielki pojemnik z zawartością 58 l gazów starczy na dość długo. Na poniższych filmikach widać jak szybko sprawny detektor reaguje na podany gaz.

 1. Bump test – butla (zawór ze sprayem, balonik) ikona film1
 2. Bump test – butla z zaworem stało-przepływowym i stacja kalibracyjna MicroDock IIikona film1

 

Czekamy na pytania z dziedziny bezpieczeństwa Opiszcie i wyślijcie do nas swój problem, a najciekawszy rozwiniemy na łamach naszej Akademii.

captcha

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych: imienia, nazwiska, nazwy firmy, adresu e-mail w celu przesyłania informacji handlowej promującej usługi i produkty sprzedawane przez SafeTech Marian Hoppe Sp.j.. z siedzibą w Suchym Dworze ul. Kruczkowskiego 8. W czasie gdy dane będą przetwarzane osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo do wglądu w dane oraz prawo ich poprawienia. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawa prawna - ustawa z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami).

Tymsamym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych i otrzymywanie informacji drogą mailową.

Ciekawy artykuł

Fundusz Sprawiedliwości dla strażaków z OSP – defibrylatory i inne produkty

Fundusz Sprawiedliwości dla strażaków z OSP – defibrylatory i inne produkty

więcej

Powiększamy dział serwisu. Dołącz do nas!

więcej

Czekamy na pytania z dziedziny bezpieczeństwa

Opiszcie i wyślijcie do nas swój problem, a na najciekawszy odpowiemy na łamach naszej Akademii.

Jesteśmy na Google+
Google+
Jesteśmy na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Youtube
YouTube